Azerbaycan Diasporası Yurtdışında Yaşayan Azerbaycan’lıların Koordinasyon Konseyi’nin İlk Toplantısını İstanbul’da Gerçekleştirdi

Yurtdışında yaşayan Azerbaycan’lıların Koordinasyon Konseyleri temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıya  Türkiye’de yaşayan  Azerbaycan’lılar katıldı.

Toplantının amacı fikir alışverişinde bulunmak ve Koordinasyon Konseylerine katılan Azerbaycan vatandaşlarını bilgilendirmektir.

Toplantı, Azerbaycan Milli Marşı’nın seslenmesiyle başladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporası İşleri Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov katılımcıları memnuniyetle karşıladı, açılış konuşmaları yaptı ve görüşülecek konuları yineledi.

Azərbaycan’ın İstanbul’dakı Baş konsolosu Mesim Haciyev Koordinatöre Türkiye’deki konsey üyelerini görmekten memnuniyet duyduğunu ve başarılar dilediğini söyledi.

Komite Başkanının, Azerbaycan’ın diasporası politikasına, bu yönde atılmış somut adımlara, yurtdışında yaşayan Azerbaycanlıların  modern çevrimiçi platformlarda ağ vasıtası ile  organize faaliyetlerin gerçekleştirilmesiyle ilgili derin bir analizine ilgi duyuldu.

Toplantı, bugüne kadar Koordinasyon Kurullarının faaliyetlerini yansıtan bir rapor sunumu ile devam etti.

Azerbaycan diasporasının, özellikle Avrupa’da yaşayan Azerbaycan’lıların kalıcı ve sistematik faaliyetlerinin organizasyonu üzerine tartışmalar tanımlanmış ve Ermeni liderliğinin eylemlerini ele almak ve sporadik açıklamalar yapmak için bir yol haritası geliştirilmiştir.

Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal edilmesinin, saldırganın Avrupa’daki daha geniş kitlelere saldırmasının ve ülkemizin toprak bütünlüğünün restorasyonu konusundaki çalışmaların derinleşmesinin büyük bir entelektüel potansiyel olduğu belirtildi.

Aynı zamanda, yurtdışında yaşayan Azerbaycan’lıların Koordinasyon Konseylerinin ilk toplantısına katılanlar, ülkemizin ortak çıkarlarına aykırı olarak, Avrupa’da yaşayan bazı Azerbaycan’lı göçmenlerin eylemleri  hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

Etkinlikte Azerbaycan’ın tanıtımı için yapılan faaliyetlerin Azerbaycan Diasporası Destek Vakıfın’ın çalışma esasları, başvuru formları, yazılı projeler vb. destek programı ile ilgi bilgi verildi.Tanıtım sonrası katılımcıların sorunları dinlenerek tartışıldı ve çözüm yolları arandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir