Azerbaycan’ın 29 yılda Kanayan Yarası “HOCALI KATLİAMI”n da Neler Yaşandı?

29 yıl önce 1992 26 şubat Azerbaycan’ın tarihine kanlı hafıza olarak yazıldı. Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azerbaycan’lılar, o gece yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi katliamlardan birine maruz kaldılar…

1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat’a bağlayan gece Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karadağ bölgesindeki Hocalı köyününün giriş ve çıkışları Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından kapatıldı ve insanlığa sığmayan bir katliam gerçekleşti.

Hocalı Katliamı (Azerice: Xocalı soyqırımı), Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi kaynaklarına göre, saldırıda 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişi vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı.

Sekiz aile tamamen yok edildi, 487 kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değildir.
Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde çocukların yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi.
936 km2’lik alana sahip, savaştan önce 2.605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde yağmaya maruz kalmış ve kasaba tamamen yok edilmiştir.

Hocalı vahşetinin tanığı Ermeni gazeteci Daud Kheriyan’ın yazdığı kitaptan kan donduran satırlar

Ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı’nın 1 kilometre batısında bir yere 2 Mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hala yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. Sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu. Ben Şuşa’ya döndüm. Onlar Haç’ın hatırı için savaşa devam ettiler.

‘For The Sake of Cross’ – Haçın Hatırı İçin, Sayfa: 62-63

Tanık olduğu katliam sırasında yaşananları anlattan Dürdane Ağayeva : “Hamile bir kadının öldürüldüğüne şahit olduktan sonra kendi hayatından umudu kesmiştim. Düşman askerlerinin işkencesine dayanamayan arkadaşımı öldü sanıp çöpe atmışlardı. Orada bir gün kaldı fakat yaşadığını gördüğümde donan kirpiklerini açmıştım. Biz o günleri millet olarak asla unutmayacağız”.

Dünya basınında katliam haberleri

“Ermeniler Hocalı’ya saldırdılar. Bütün dünya tanınmaz hale getirilmiş cesetlere tanıklık etti. Azerbaycanlılar çok sayıda insanın öldürüldüğünden haber vermekteler”.
“Krua l’Eveneman” dergisi (Paris), 29 Şubat 1992 yılında

“Ermeni askerleri binlerce aileyi yok etmiştir”
Sunday Times gazetesi (Londra), 1 Mart 1992 yılında

“Ermeniler Ağdam’a doğru giden orduyu kurşun yağmuruna tutmuştur. Azeriler 1200 kadar ceset saymış. Lübnanlı kameraman, ülkesinin zengin Ermeni Taşnak lobisinin Karabağ’a silah ve asker gönderdiğini onaylamıştır.”
Financial Times gazetesi (Londra), 9 Mart 1992 yılında

“Birçok insan çirkin hale getirilmiş, masum kızın sadece kafası kalmış.
“Times gazetesi (Londra), 4 Mart 1992 yılında

“Video kamera kulakları kesilmiş çocukları gösterdi. Bir kadının yüzünün yarısı kesilmişti. Erkeklerin kafa derisi soyulmuştu.”
“İzvestiya” gazetesi (Moskova), 4 Mart 1992 yılında

“Ağdam’da bulunan yabancı gazeteciler Hocalıda öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş , tırnakları çıkarılmış 3 kişi görmüşlerdir.”
“Le Monde” gazetesi (Paris), 14 Mart 1992 yılında

“Binbaşı Leonid Kravets: Ben şahsen tepede yüz civarında ceset gördüm. Bir erkek çocuğun kafası yok idi. Her tarafta acımasızca öldürülmüş kadın, çocuk ve ihtiyar vardı.”
“İzvestiya” (Moskova), 13 Mart 1992 yılında

Kaynaklar
Caspian Weekly
‘Yere göğe sığmayan’ katliam | Al Jazeera
Garabagh.net/
hurriyet.com.tr
internethaber.com
aydinlik.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir