AZTURKWORLD KAPADOKYADA!

Sevgili okuyucularımız ‘Aztürkworld’ ün sıradaki seyaheti Nevşehirin gözbebeği, dünyada en harika yerlerden biri sayılan doğa ve tarihin bütünleştiği yer Kapadokya oldu. Öncelikle demeliyim ki, Kapadokya halkı oldukca sıcak ve misafirseverler. Orada kaldığımız sürede hiç de bize yabancı biri olduğumuzu hiss etdirmediler. Kapadokya’ın masallardakı gibi füsunkar güzelliği ise anlatılır gibi değil, mutlaka görmeniz gerekir. Gezi sırasında gördüğüm ve hayran kaldığım yerlerle ilgili topladığım bilgileri ve fotoları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gezerken derin bir merak duyacağınız dünyanın en gizemli yerlerinden biri olan Kapadokya 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’ın püskürttüğü 1000 metre ile 5000 metre arasında bir derinlikte lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Erozyonun oluşturduğu Peri bacaları ve inanılmaz görüntülerle herkesi şaşırtan vadileri daha sonra insanlar inançları uğruna oyarak inşa etmişler ve izlendiği gibi hala canlılığını koruyabilmektedir. 19. yüzyılında yamaçlara ya kayalardan yada kesme taştan inşa edilen bu evlerin avlu ve ev kapılarının malzemesi ise ahşaptandır.

Perslerin döneminde M. Ö. 547 den itibaren Pers dilinde “Güzel Beyaz Atlar Ülkesi” anlamında Katpatuka adını taşıyan Kapadokya’ın tarihi ise M.Ö. 3000’lerde yaşamış Asur ticaret kolonileri ve Hititlere kadar gitmektedir. Günümezde 300 km kare bir alanı kapsayan Kapadokya Nevşehir,Kayseri,Niğde,Kırşehir, Aksaray şehirlerini içerisine almakta, kuzeyde Karadeniz sınırına güneyde Torosların Akdeniz eteklerine kadar uzanabilmektedir.

İnsan yerleşimi Paleolitik döneme (Yontma taş devri) dayanıyor ve Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir. Özetle tarih boyu şimdiye kadar Kapadokya’da; Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar yaşamıştır.

60 milyon yıllık bir birikimi olan Kapadokya bir çok tarihi yerlere sahiptir ve bir kaç günde gezmekle her yeri keşf etmek bize imkansız geldi. Türkiye’nin turistik bölgesi, balon turlarıyla ünlü olan Kapadokya’da en çok misafirlerin kalmaya tercih ettiği yerler ise Avanos, Göreme, Ürgüp, Uçhisar ve Ortahisardı.

Dünyanın masalsı diyarlarından olan Kapadokya’da gezdiğimiz ve sizinde görmenizi istediğimiz yerler

Torpakla el sanatlarının merkezi Avanos’ta “Kızılırmak”

Şapkalı peri bacası oluşumlarının ilginç örneklerinin görülebileceği, Göreme-Avanos yolu üzerinde Zelve’ye çok yakın mesafede olan “Paşabağ Rahipler Vadisi”

Şehir merkezine 5 km mesafede yer alan Kapadokya’nın en yüksek noktası olan “Uçhisar Kalesi”

4900 metre uzunluğa sahip “Aşk Vadisi” – “Aşıklar Vadisi” yada diğer adıyla “Bağlıdere Vadisi”

Uçhisar’dan Göreme’ye uzanan 4100 metrelik bir trekking mesafesinde yer alan ve güvercinliklerin yoğun olarak bulunduğu “Güvercinlik Vadisi”

Gezi ve çekim sırasında bizlere yardımcı olan arkadaşlarımıza, özellikle Oğuzhan Alkan’a, teşekkür ediyoruz. Kapadokya’da konakladığımız ve çokta memnun kaldığımız “ROC Of CAPPADOCiA” otel yönetimi Fatma Erdoğan ve Ahmet Erdoğan’a gösterdikleri kusursuz hizmetlerinden ve samimi, sıcak ilgilerinden dolayı ayrıca teşeküürlerimizi sunuyoruz.

Uçhisar kalesi yakınlığında bulunan “Cevizli Bahçe” çay bahçesi yönetimine teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir