Ramazan arifesinde, binden fazla düşük gelirli vatandaşa İstanbul’da yardım edildi

22 Mayıs, Azerbaycan Diaspora ile Devlet Çalışma Komitesi’nin inisiyatifi ve desteğiyle, İstanbul, Türkiye’de kompakt bir yerleşim yerinde yaşayan ve geçici zorluklarla karşılaşan düşük gelirli ailelere yardım sağlanmıştır.

Devlet Komitesinin, amaçı yeni bir tür koronavirüs pandemisinin yurttaşlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, sosyal korumalarını iyileştirmek ve yurttaşlarımızı Ramazan’ın kutsal tatili için tebrik etmekti.

Devlet Komitesi’nin inisiyatifiyle hazırlanan ve İstanbul’da Azerbaycan Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen hedeflenen bir listeye göre Gaziosmanpaşa, Bayrampasha ve Kuchukchekmece ilçelerinin Halkalı semtinde yaşayan yaklaşık 350 aileye (toplamda 1000’den fazla) alışveriş kartı verildi. Kartlar, her aile için uygun miktarda yüklenmişdi. Bu kartlarla yurttaşlarımız şehrin Metro mağaza zincirinde alışveriş yapabilecekler.

Devlet Komitesinin bu formdaki desteği yurttaşlarımız tarafından takdir edildi. Üst düzey bir diaspora politikası izleyen Azerbaycan devletine ve liderliğine, yurtdışında yaşayan yurttaşlarımızın dikkatine ve bakımına ve bu politikayı doğru bir şekilde uygulayan Devlet Diaspora ile Çalışma Komitesi’ne teşekkür ettiler.

1990’larda Türkiye’ye taşınan ve şu anda İstanbul’un çeşitli bölgelerinde kompakt ve gayri resmi olarak yaşayan Azerbaycanlı’ların sorunlarının devletimizin odağında olduğu ve bu zorlukların ele alınması için adımlar atıldığı unutulmamalıdır. Bu yıl 16 Mart’ta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı üzerine, Diaspora ile Devlet Çalışma Komitesi de dahil olmak üzere bir çalışma grubu tarafından yürütülen çalışma sonucunda, 18 kişiye Türkiye Cumhuriyeti geçici kimlik kartları verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir