ŞİFA BİTKİSİ YER ELMASI

Orta Amerika’ya özgü yumru, tombul, ay çiçeğigiller familyasından kök bir sebze olan yer elması Batı Avrupa ve Akdeniz bölgesinin birçok kısmında patates gibi aynı şekilde tüketilmektedir. Yüksek miktarda A ve B vitamini içeren bu şifalı bitkinin faydaları konusu herkesin bilmesi gereken bir konudur.

İster çiğ olarak , isterse de  zeytinyağlılarda, et yemeklerinde ve salatalarda tüketile bilen, bağırsaklar için çok faydalı etkiye sahip olan yer elması yüksek inulin miktarı sayesinde sindirim fonksiyonuna uğramadan geçer, kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.  Diyet yapanlar tarafından rahatlıkla kullanıla bilen bu bitki kabızlığı ve basur şikâyetlerini azaltır.

Yer elması  içeriğindeki zengin fosfor mineralleri sayesinde kemiklerimizin güçlü yapısını korur,  romatizma ağrılarına iyi gelir. Özellikle yaşlılara tavsiye edilir. Yüksek tansiyonun tedavisinde önemli yere sahip olan şifa bitkisi  kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Protein Bakımından zengin olan yer elması  yüksek miktarda demir sağlar, demir yetersizliği, bağışıklığı azaltmanın yanında yorgunluğa neden olan hücrelere oksijen ulaşımını sınırlar.İçerdiği demir, bakır ve C vitami sayesinde saç sağlığını artırır,  saçları beslemenin saç kaybını önlemede yardımcı olur, sağlıklı saç kökü sağlar.

Yaşlanma karşıtı özelliği olan bu  bitkiyi  tüketerek daha genç görünebilirsiniz. Özellikle  kış günlerinde her hafta mutlaka bir kez tüketmeniz gereken çok önemli bir sebzedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir