YEŞİL ZEYTİNİN FAYDALARI VE YÜZ MASKESİ

Türkiyede üretimi oldukça ciddi bir şekilde yapılan, Akdeniz iklimine özgü her mevsim yeşil kalan bir ağaç türünün meyvesi olan zeytinin, insan vücuduna birçok faydası vardır.Zeytingiller familyasından olan zeytin ağacı genellikle 10 metre uzunluğa kadar erişebiliyor ve yanlış bakım olamadığı sürece 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Zeytin ağacının hem yaprakları hem de meyvesi birçok hastalıklara şifa vermektedir.

Siyah zeytin, yeşil zeytinin daha da olgunlaşmış halidir diyebiliriz. Ülkemizde Aralık ve Şubat ayları döneminde toplanan zeytin tüketime hazır hale getirilmeden önce birçok işlemden geçirilmektedir. Yeşil zeytin içerisinde çok fazla sayıda vitamin ve mineral bulunduğu için zeytin kadar bu bitkiden elde edilen yağ da büyük önem taşımaktadır. Vücut için mükemmel bir antioksidan niteliği taşımakta olan,tam bir şifa kaynağı yeşil zeytinin faydaları oldukça fazlaladır.

Yeşil Zeytinin Faydaları

Sizleri birçok hastalıktan koruyacak olan yeşil zeytin, günde en az 5-8 adet tüketildiğinde cilde, saça, bağışıklık sistemine hatta kalbe kadar etkisini gösterebilmektedir. Yeşil zeytin antioksidan içermesiyle kalp hastalıklarını önler. Bu nedenle kan hücrelerinin sağlığı içinde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalara göre özellikle zeytinyağının kan basıncı üzerinde olumlu etkileri vardır. Kalp Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında önemli rol oynayan yeşil zeytin düzenli tüketildiğinde kalpteki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

Karaciğer sağlığını koruyabilmemiz açısından oldukça faydalı olan yeşıl zeytin, karaciğeri temizler, dalağın vazifesini kolaylaştırır. Kan şekerini dengede tutar. Bu nedenle kan şekeri yükselen insanlarda yeşil zeytinin büyük önemi vardır. Aynı zamanda zeytinin içerisinde bulunan yüksek miktarda A vitamini, C vitamini özellikle göz sağlığı için önemlidir. Yaşlılığa bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan katarakt hastalığına iyi gelir.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderebilme özelliğini taşıyan zeytin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir.Düzenli olarak zeytin tüketimi özellikle kolon kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azalmasına sebepolabilir.

Zeytin Yağlı Maske

Kozmetik ürünlürde de kullanılan zeytin yağı cilt için faydalı omega yağ asitleri bakımından oldukca zengindir.Zeytin yağlı maskeler cildi derinlemesine nemlendirir, besler aynı zamanda, pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlarlar.

Bir kaşık zeytinyağı ve bir yumurtayı karışımını boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm yüzünüze masaj yaparak iyice sürün. Yüzünüzde 20 dakika bekletikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu maske ile daha parlak bir yüz ve daha az kırışıklık cildinizi karşılıyor olacaksınız.Zeytinyağı ve bir limonun dörtte biriniz karıştırıp yüzünüze uygulamakla sıkı ve nemlendirici bir etkiye sahip olabilirsiniz. Cildinizin daha fazla parlaması için ise, 4 kaşık yoğurt ve 2 kaşık zeytinyağı karışımı cildinize iyi gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir