Azerbaycan’ın Unutulmaz Umummilli Lideri Haydar ALİYEV’i Sevgi Ve Saygıyla Anıyoruz!

Bugün umummilli lider Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in doğumunun 97. yıl  dönümüdür. Azerbaycanla yanaşı  Türkiye’de ve birçok devletlerde Haydar Aliyev adı anlamlı ve önemli bir şekilde bilinip, anılmaktadır.

Kendi toplumunda derin izler bırakan liderler aradan onlarca yıl geçmesine rağmen asla unutulmaz ve her kullandığı ifadeleri, sözleri, toplumu tarafından kabul edilir ve kullanılır. Kendinden sonra ülkesini idare edenler de o unutulmaz liderin politikalarını destekler. Buna canlı örneklerden birisi Azerbaycan’ın merhum lideri Haydar Aliyev’dir.

Haydar Aliyev 10 Mayıs 1923’de Nahcivan’da bir işçi ailesinin çocuğu olarak doğdu. Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. 1941-1944 yılları arasında Nahcivan Otonom Cumhuriyeti’nde önemli mevkiler işgal ettikten  sonra Devlet Güvenlik Komitesinde (KGB) çalıştı.

Haziran 1993’de ülke iç savaşın eşiğinde iken ülkeyi normale döndürmesi için Bakü’ye resmi olarak davet edildi. Sovyetler Birliği döneminde 1969-1982 yıllarında Azerbaycan Komünist Partisi Genel Sekreterliği, bağımsızlık kazanıldıktan sonra 1993-2003 yıllarında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Haydar Aliyev, 12 Aralık 2003’te tedavi gördüğü ABD’de hayatını kaybetmişti.

Ölümünden sonra Haydar Aliyev sevgisi halkın arasında ve devletin bütün birimlerinde daha fazla artmıştır.

Azerbaycan’ın unutulmaz umummilli lideri Haydar ALİYEV’i sevgi ve saygıyla anıyoruz!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir