Ermenistan’ın Azerbaycan Toprağına döşediği Mayınlar Yine Can Aldı

Azerbaycan Başavcılığından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın işgal döneminde Kelbecer’de döşediği mayının patlaması sonucu iki gazeteci, bir şoför olmakla üç Azerbaycanlı hayatını kaybetti, dört kişi yaralandı.

4 Haziran 2021 sabahı, Ermenistan işgalinden kurtarılan Kelbecer ilçesine bağlı Susuzluk bölgesinde görev yapan Azerbaycanlı gazetecileri taşıyan araç, Ermeni güçlerin işgal döneminde döşediği mayının üzerinden geçti. Mayının patlaması sonucu, otobüste bulunan iki gazeteci, Azerbaycan Devlet Haber Ajansında (AZERTAC) muhabir olarak görev yapan Meherrem İbrahimov ile Azerbaycan Devlet Televizyonunda (AZTV) kameraman olarak görev yapan Sirac Abişov ile birge Kelbecer ilçe yürütme gücü temsilcisi Arif Aliyev hayatını kaybetti. Diğer 4 kişi ise çeşitli yaralarla hastaneye kaldırıldı. Yaralılar arasında Azerbaycan Televizyonu Müdürü Emin Mammadov’un da bulunduğu belirtildi.

Ermenistan Çirkin Emellerini Bırakmıyor

Ermenistan’ın geçen yılki saldırısı sonucu Tovuz civarında cereyan eden çatışmalardan kısa süre sonra, 27 Eylül’de Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaş çıkmış ve Azerbaycan, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için operasyon başlatmıştı. 44 gün süren operasyonda Ermenistan büyük bir yenilgi yaşamıştı. Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki topraklarını neredeyse 30 yıl aradan sonra işgalden kurtarmış ve 44 gün süren çatışmaların ardından 10 Kasım 2020’de ateşkes anlaşması imzalamıştı. Fakat Ermenistan tarafında işgalden önce Azerbaycan toprağına bastırılan mayınların patlaması sonucu sivil insanlar hayatlarını kaybediyor veya ağır yaralanıyor. Ermenistan mayınlanmış arazilerin haritasını halen vermekten imtina etmektedir. 10 Kasım 2020 tarihinden şimdiye kadar işgalden kurtarılan Karabağ toprağında mayın patlaması sonuncu toplamda 7 askeri görevli, 20 sivil hayatını kaybetmiş, 86 askeri görevli ve 29 sivil ise yaralanmıştır.

Haince davranan terroçu Ermenistan’ın Azerbaycan toprağına döşediği mayın alanlarının haritasını vermeme tutumunu şiddetle kınıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir