İSTANBUL TÜRKİYE AZERBAYCAN DERNEĞİ 31 MART 1918 AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN SOYKIRIM GÜNÜNÜ ANDI

İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği 31 Mart 1918 Azerbaycan Türklerinin Soykırımı Günü dolayısı ile basın açıklaması düzenledi. Basın toplantısına AAK-Avrupa Azerbaycanlıları Kongresi Başkanı Sahil Qasımov ve ATEV-Azerbaycan Türkiye Evi Başkanı Tenzile Rüstemhanlı katıldı.

Azerbaycan halkının ve cumhuriyetinin tarihindeki trajik olaylara şahit olan bu soykırımiyla ilgili mezarlarında çekilmiş olan video ve fotoğrafları gösterip tarihler vererek açıklama yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu: “Ermeniler, Türklere karşı sistemli olarak tam 5 defa soykırım yapmıştır, bu Soykırımlara sessiz ve duyarsız kalan dünya kamuoyunun gözü kör, kulağı sağır olmuştur. Bu sessizliği ve duyarsızlığı devam ettirenleri kınıyoruz” dedi.

AAK (Avrupa Azerbaycan Federesyonu) başkanı Sahil Qasımov: “İki yüzyıldır Azerbaycan Türkleri soykırıma uğramaktadır. Soykırım sadece Azerbaycan Türklerine değil, tüm Türklere uygulanmıştır. Bu kadar nefret nereden gelmektedir. Dünyada böyle bir nefret yoktur. Bugün de soykırım devam etmektedir. Bugün Azerbaycan da vuku bulan Soykırımlar Gülistan ve Türkmençay Antlaşmaları ile meydana gelen şeyler değil. Daha önce de soykırım vardı, şimdi de var. Ben Avrupa’da yaşıyorum. Oraya gelen 100 bin göçmen Avrupa’nın dengesini bozdu. Oysa bir milyon göçmeni Azerbaycan kendi imkanı ile yerleştirdi ve sorunlarını çözdü. İSTAD’ı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Zaten Sefer Karakoyunlu AAK’nin yönetim kurulunda görev alan on kişiden birisidir. Azerbaycan’ın bu problemini İstanbul’da gündeme getirdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum!” dedi.

AAK yönetim kurulu üyesi ve ATEV Türkiye-Azerbaycan Evi Başkanı Tenzile Rüstemhanlı söz alarak Azerbaycan’ın acısını paylaşmak için bir araya gelen İSTAD üyelerine değerli basın mensuplarına teşekkür ederim; Bugün Suriye’den kaçanları korumak için bir sürü kurum var. Ancak Azerbaycan’ın işgal edilen topraklarından kaçmak zorunda kalan bir milyon göçmeni Azerbaycan sadece kendi imkanları ile iskan etmek zorunda kaldı. Ne zaman Türklerin başına bir felaket gelse tek başına kalıyor. Ermeniler yalanlarını dünyaya kabul ettirdiler. Çünkü dünya bu yalanları kabul etmeğe hazırdır. Ne yazık ki bizim gerçeğimizi görmek istemiyorlar. Bunların tutumunu anlıyor ve umursamıyorum. Ancak kendi içimizde ki Ermeni taraftarlarını anlamak çok zordur. Hem Azerbaycan’da hem Türkiye’de hem de Avrupa’da, adına Türk diyen Ermeni taraftarları beni çok üzmektedir. Türk kökenli milletvekillerinin Ermeni tasarılarını desteklemeleri ülkemize ve bütün Türklere zarar vermektedir. Ancak Türk olmak bir şereftir. Bu şerefi taşımak istemeyenler için de yapacak bir şey yoktur. Ne mutlu Türk’üm Diyene!” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir