İstanbul’daki tarihi Bayezid Meydanı’nda “Ya Karabağ ya ölüm” adlı izdihamlı bir miting gerçekleşti

Azerbaycan’ın cephe hattındaki son gerilimlerle bağli olarak Azerbaycan’ı desteklemek, şehit askerleri anmak, Ermenistan’ın saldırgan ve terörist politikalarını ve provokasyonlarını protesto etmek için İstanbul’daki tarihi Bayezid Meydanı’nda “Ya Karabağ ya ölüm” adlı izdihamlı bir miting gerçekleşti.

Tüm Azerbaycan Ocakları, İstanbul Üniversitesi Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Birliği ve Turan Ocakları’nın başlattığı mitinge Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlılar, Türk vatandaşları ve diğer ülke temsilcileri katıldı.

Miting, Azerbaycan ve Türkiye milli marşları ve kahraman şehitlerin anısına düzenlenen saygı duruşuyla başladı.

Türkiye-Azerbaycan parlamentolar arası dostluk grubu Başkanı Milletvekili Şamil Ayrım, Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Birliği Başkanı Anar Can Kitay, Turan Ocakları Başkanı Ercan Urchar, Butov Azerbaycan Ocakları Türkiye temsilcisi Sina Hasani, Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Birliği Onursal Başkanı Rashid Hasan Mustafazade, diğer Türk ülkelerinden STK temsilcileri, Bayan Gazi, Ruxsara Bayramgizi, Parviz Abdullayev ve diğer aktivistler de konuştu.

İstanbul Üniversitesi Azerbaycan Üniversitesi Kültür ve Dayanışma Birliği Başkanı Anar Jan Kitay, etkinlikte medyaya Türkçe ve İngilizce olarak bir açıklama okudu. Açıklamada, 1917 Bolşevik devrimi, Ermenilerin tarihi Azerbaycan topraklarına yerleştirilmesi, Ermenilerin Azerbaycanlılar dahil Türk milletine karşı işledikleri suç ve katliamlar, Hocalı soykırımı, Ermeni hükümetinin attığı adımların uluslararası hukuk ve normlara aykırı olduğu belirtildi. İnsanlığa karşı bir suç olduğu söyleniyor. Ermenistan’ın son günlerde yaptığı provokasyon ve saldırılar sonucunda çocuklar dahil çok sayıda sivil Ermeni teröristler tarafından öldürülmüştür.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin düşmana gerekli cevabı verdiği belirtildi.

Konuşmacılar, Ermenistan’ın saldırı ve saldırı politikasını kınadıklarını, dünyadaki Azerbaycanlıların anavatanlarına verdikleri desteği ve Azerbaycan için savaşmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Dünya toplumunun ve uluslararası kuruluşların Azerbaycan topraklarının kurtarılması ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması için kararlı adımlar atmasını ve işgalci Ermenileri ağır şekilde cezalandırmasını talep ettiler.

Mitingde Azerbaycan ve Türkiye’nin devlet bayraklarının yanı sıra devletimize destek veren diğer dost ülkelerin bayrakları dalgalandı. Miting sırasında, “Ya Karabağ ya ölüm”, “İleriye yürü, Azerbaycan askeri”, “Azerbaycan bir olsun, isteksiz kör olsun”, “Karabağ için adalet!” sloganlar seslendirildi. Etkinliğe Azerbaycan’ı destekleyen büyük bir çok insan katıldı ve konuşmacılar Ermenistan’ın yaptığı provokasyonları şiddetle kınadılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir